სამოდელო გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი,: ლევან ღურწკაია
მოსწავლეთა რაოდენობა: 12 მოსწავლე , სპეციალური საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.
საგანი: მათემატიკა
კლასი: მე-10
გაკვეთილის თემა: მოქმედებები სიმრავლეებზე
გაკვეთილის ტიპი: ინტეგრირებული
გაკვეთილის ტიპი: ინტეგრირებული
საგნები: მატემატიკა, ისტ-ი
გაკვეთილის მიზანი:
● მოსწავლეები შეძლებენ სიმრავლეებზე ოპრერაციების
შესრულებას ვენიას დიაგრამის გამოყენებით, შექმნიან მულტიმედიურ პრეზენტაციას შემდეგი
საკითხებით სიმრავლეთა გაერთიანების, თანაკვეთის და სიმრავლეთა სხვაობა და დამატების
მოქმედებეით ამოცანების ამოხსნით.
აქტივობის
აღწერა
|
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების
ფორმა
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო
|
|
1.
|
N1 აქტივობის
აღწერა:
კლასის ორგანიზება, გაკეთლის
თემისა და მიზნების გაცნობა.
პროექტორის გამოყენებით კლას ვაცნობ გაკვეთილის თემას და გაკვეთილის
მიზანს,
|
ვერბალური,
|
ინდივიდუალური
|
პროექტორი, ფურცელი. ყუთი.
|
2 წუთი
|
2.
|
აქტივობა N2: მოლოდინის
განსაზღვრა და გამოწვევა
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეები გაიხსენებენ და ედმოდოში
წინასწარ მომზადებულ კითხვებზე ჩაწერენ პასუხს. რომელიც ვორდის დოკუმენტშია მიცემული
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს დაყოფს წყვილებათ და
დასვამს კომპიუტერებთან სადაც ვორდის დოკუმენტში ჩამოწერილია კითხვები
●
როგორი ცნებაა სიმრავლე
მათემატიკაში .როგორ აღინიშნება.?
●
როგორია ცარიელი სიმრავლე მისი აღნიშვნა?
●
რას ეწოდება სიმრავლის ელემენტი, მისი აღნიშვნა.ელემენტის სიმრავლის მიკუთვნების და არმიკუთვნების აღნიშვნა.?
●
სიმრავლის მოცენის ხერხები?
●
ქვესიმრავლე.აღნიშვნა ?
მოსწავლეები
პასუხებს ჩაწერენ ვორდის დოკუმენტში და მასწავლებლის მითითებით პასუხობენ აღნიშნულ
კითხვებს კლასის წინაშე.
|
პრაქტიკული . კითხვა პასუხი
|
წყვილებში
|
Word დოკუმენტი. 6 კომპუტერი .
|
8 წუთი
|
3
|
აქტივობა N3: მინი ლექცია
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეები გაეცნობიან ახალ მასალას, კერძოდ მოქმედებებს სიმრავლეებზე და შეასრულებენ შემთხვევითი შერჩევის პრინციპით
შეხვედრილ მოქმედებას დაფასთან.
აქტივობის
აღწერა: პროექტრის გამოყენებით ვუჩვენებ
პრეზენტაციას, და ვუხსნი ახლა გაკვეთილს
მოქმედებებს სიმრავლეებზე.
გაკვეთილის ახსნის შემდეგ პრეზენტაციაში დასმულია
კითხვები და მოსწავლეები ჩხირების გამოყენებით ვიძახებ დაფასტან და ასრულებენ დავალებას.
|
პრაქტიკული . კითხვა პასუხი.
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო, ფურცელი,
პასტა, პროექტორი
|
10 წუთი
|
.
|
აქტივობა N3: პრეზენტაციების მომზადება
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ მიცემული დავალების შესაბამისად გაიაზრონ, შექმნან და წარმოადგინონ თვალსაჩინოდ კომპიუტერის გამოყენებით საპრეზენტაციო ფაილი.
აქტივობის აღწერა: მოსწავლეებს ვყოფ ოთხ სამკაციან ჯგუფებად და ვაძლევ მოსამზადებელ დავალებას პრეზენტაციაში:
ჯგ1. - სიმრავლეთა თანაკვეთა და გაერთიანება გამოსახვა ვენის დიაგრამებით;
ჯგ2 - სიმრავლეთა სხვაობა და დამატება და დიაგრამებით.
ჯგ3 - მსიმრავლეთა დეკარტული ნამრავლი, უნივერსალური სიმრავლეები გამოსახვა ვენის დიაგრამებით.
უშაობის დროს ვაკვირდები ჯგუფებს
და“ ცერის გამოყენებით“ შემთხვევაში ვეხმარები წყვილს.
|
ახსნა განმარტება, პრაქტიკული
|
ჯგუფური
|
4 კომპიტერი. პროექტორი
|
10 წუთი
|
4.
|
აქტივობა 4 : პრეზენტაციის წარდგენა
კლასის წინაშე
აქტივობის აღწერა: ოთხი ჯგუფიდან მოსწავლეები ირჩევენ პრეზენტატორებს და ეს
მოსწავლეები წარადგენენ ნამუშევრებს, ახდენენ ურთიერთ შეფასებას
|
ახსნა განმარტება, დემონსტრირების მეთოდი
|
წყვილებში
|
4 კომპიუტერი, პასტა ფირცელი დაფა ცარცი.
|
8წუთი
|
5.
|
C ფაზა-რეფლექსია
N5 აქტივობის
აღწერა
გაკვეთილის
შეჯამებისის
მიზნით მასწავლებელი იყეებს მეთოდს -
3,2,1. მოსწავლეებს სთხოვს დაასახელონ: სამი რაც ყველაზე საინტერესო იყო, ორი რაც ახალი იყო და ერთი რაზეც მეტი უნდათ, რომ იცოდნენ. პასუხებს წერს ფორმატზე.
მასწავლებელი ავსებს 3,2,1 ცხრილს მოსწავლეების პასუხების მიხედვით. ხდება აზრების გაცვლა გამოცვლა, მსჯელობა და დასკვნების გამოტანა.
|
მეთოდი - 3,2,1
|
მთელი კლასი
|
ფორმატი, მარკერი
|
3 წუთი
|
6.
|
საჰგჯ საშინაო დავალების
მიცემა
|
მთელი კლასი
|
ჯგუფების მუშაობის განმავითარებელი შეფასების რუბრიკა;
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა;
|
2 წუთი
|
მათ.X.8. მოსწავლეს შეუძლია დისკრეტული მათემატიკის ელემენტების გამოყენება პრობლემის გადაჭრისას.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
●
• ადეკვატურად
იყენებს სიმრავლურ ტერმინებს და ცნებებს (მაგალითად, ფუნქციის განსაზღვრის არე და მნიშვნელობათა სიმრავლე) და მოქმედებებს სიმრავლეებზე (თანაკვეთა, გაერთიანება, სხვაობა, დამატება), მათ შორის რე
●
დვით
ის ტექნ. .1. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა
სახის ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ, მოსწავლე:
●
აუდიტორიის მოთხოვნების და საკუთარი (ან
ჯგუფის) მიზნების გათვალისწინებით, ამზადებს პრეზენტაციას/სლაიდებს საკუთარი (ან ჯგუფის)
მოსაზრებების წარმოსაჩენად ან მუშაობის შედეგის სადემონსტრაციოდ;
●
გაიაზრებს განსხვავებას პრეზენტაციასა
და სხვა სახის ვიზუალურ და საკითხავ მასალას შორის;
v
განმავითარებელი და განმსაზღვრელი
შეფასების რუბრიკები
ოპერაციები
სიმრავლეებზე
|
||||
ვერ ასრულებს
მოქმედებას და უჭირს საკვლევი საკითხის იდენტიფიცირება
|
ასრულებს მოქმედებას,
მაგრამ არ არის ლაკონურად და ნათლად წარმოდგენილი, უჭირს საკითხთან დაკავშირება
|
ასრულებს ერთ მოქმედებას/ ლაკონურად და ნათლად წარმოდგენს, მაგრამ აკლია
ორიგინალობა
|
ასრულებს სხვადასხვა გამოთვლებს
საკითხის ირგვლივ, აყალიბებს ლაკონურად და
ნათლად მაგრამ აკლია ორიგინალობა
|
ასრულებს სხვადასხვა გამოთვლებს
საკითხის ირგვლივ, აყალიბებს ლაკონურად და
ნათლად, არის ორიგინალური
|
ჯიგსოუს
მეთოდის შეფასება
1
ქულა
|
2
ქულა
|
3
ქულა
|
4
ქულა
|
5
ქულა
|
||||||||
მსჯელობა
|
||||||||||||
ვერ მსჯელობს, ცილინდირის და კონუსის თვისებებზე, არაა აქვს
წარმოდგენა კვეთებზე.
|
მსჯელობს,
მაგრმ არადამაჯერებლად, ცილინდრისა და კონუსის თვისებებზე ვერ ასაბუთებს კვეთით მიღებულ სიბრტყით ფიგურებს ვერ ახერხებს საკითხის გააზრებას.
|
მსჯელობა დამაჯარებელია, მაგრამ
ვერ მოჰყავს შესაბამისი მაგალითები ცილინდრისა და კონუსის კვეთების დროს მიღებულ
სიბრტყით ფიგურებზე საკითხი ნაწილობრივ აქვს
გააზრებული.
|
მსჯელობა დამაჯარებელია, ცილინდრისა და კონუსის თვისებებზე, ასახელებს
სიბრტყით კვეთის დროს მიღებულ სიბრტყით ფიგურებს. უჭირს სიბრტყითი ფიგურების ბრუნვით
მიღებული ფიგურების წარმოდგენა გააზრება.
|
მსჯელობა
დამაჯარებელია, დასაბუთებულია არგუმენტებით
და მაგალითებით. პრობლემა ღრმად და საფუძვლიანადაა
გააზრებული.
|
||||||||
ეფექტური კომუნიკაცია ჯგუფებში
|
||||||||||||
მოსაუბრეებთან არ ამყარებს თვალით კონტაქტს , დისკუსიაში არ არის
ჩართული. არ იცავს წესებს , თანამონაწილეებთან ვერ თანამშრომლობს, არ არის აქტიური მსმენელი.
|
მოსაუბრეებთან ამყარებს თვალით კონტაქტს, დისკუსიაში აქტიურად
არ არის ჩართული. ვერ იცავს დროის ლიმიტს, არ იცავს წესებს , პატივს არ სცემს
სხვის მოსაზრებას, თანამონაწილეებთან ეფექტურად ვერ თანამშრომლობს, არ არის აქტიური მსმენელი.
|
მოსაუბრეებთან ამყარებს თვალით კონტაქტს , დისკუსიაში აქტიურად არის ჩართული. არ იცავს დროის ლიმიტს, არ იცავს წესებს , პატივს სცემს სხვის მოსაზრებას, თანამონაწილეებთან ეფექტურად ვერ თანამშრომლობს, არ არის აქტიური
მსმენელი.
|
მოსაუბრეებთან ამყარებს თვალით კონტაქტს , დისკუსიაში აქტიურად არის ჩართული. იცავს დროის ლიმიტს, იცავს
წესებს , პატივს სცემს სხვის მოსაზრებას,
თანამონაწილეებთან ეფექტურად ვერ
თანამშრომლობს, არ არის აქტიური მსმენელი.
|
მოსაუბრეებთან ამყარებს თვალით კონტაქტს , დისკუსიაში აქტიურად არის ჩართული. იცავს დროის ლიმიტს, იცავს
წესებს , პატივს სცემს სხვის მოსაზრებას,
თანამონაწილეებთან ეფექტურად თანამშრომლობს,
არის აქტიური მსმენელი.
|
||||||||
პრეზენტაცია
1 ქულა
|
2 ქულა
|
3 ქულა
|
4 ქულა
|
5 ქულა
|
საკითხის წარდგენა
|
||||
საკითხი
არაადექვატურად არის წარმოდგენილი. არ არის
წარმოდგენილი ნახაზები და ფორმულები.
კერძოდ
ცილინდრის და კონუსის კეთები
|
საკითხი
ზედაპირულად არის წარმოდგენილი . არ არის
წარმოდგენილი მასალა სრულად. აკლია ნახაზები და როგორც ცილინდრის ასევე კონუსის,
კვეთები არ არის წარმოდგენილი სწორად
|
საკითხი ნაწილობრივ არის წარმოდგენილი . გაკეთებულია ყველა
ნახაზი მაგრამ აკლია განმარტებები, არ არის სრულად წარმოდგენილი ცილინდრის და კონუსის
თვისებები
|
საკითხი ამომწურავად არის წარმოდგენილი . კერძოდ ნახაზები ცილინდრისა და
კონუსის, კვეთები სწორადა დახაზული და გამოტანილი, მაგრამ სრულად თვისებბების ერ ფლობს თვისებებს ჩამოყალიბების
დროს უშვებს შეცდომებს.
|
საკითხი
ამომწურავად არის წარმოდგენილი . პრობლემა
იდენტიფიცირებულია. ჩამოყალიბებულია თეზისებად.
საინტერესო
და ორიგინალურია. დამაჯერებლად და ადექვატურად აღწერს ცილინდრისა და კონუსის თვისებეს
მსჯელობს სრულად კვეთებზე და აკავშირებს თვისებ ებს ერთმანეთთან .
|
კომუნიკაცია
|
||||
საუბარი
არ არის გამართული, აზრი არ არის ნათლად და მკაფიოდაა ჩამოყალიბებული , მეტყველების
ტემპი შეუსაბამოა, ვერ იყენებს ადექვატურად სხეულის ენას, ჟესტებს,
აუდიტორიასთან
ვერ ამყარებს თვალით კონტაქტს, ვერ იცავს
დროის
ლიმიტს.
|
საუბარი
არ არის გამართული, აზრი არ არის ნათლად და მკაფიოდაა ჩამოყალიბებული , მეტყველების
ტემპი შესაბამისია, თუმცა ვერ იყენებს ადექვატურად სხეულის ენას, ჟესტებს ,
ცდილობს
აუდიტორიასთან დაამყაროს თვალით კონტაქტი, იცავს
დროის
ლიმიტს.
|
საუბარი
უმეტესად გამართულია, აზრი ნათლად და მკაფიოდ
ნაწილობრივაა ჩამოყალიბებული , მეტყველების ტემპი შესაბამისია, უმეტესად ეფექტურად
იყენებს სხეულის ენას, ჟესტებს,
აუდიტორიასთან
ამყარებს თვალით კონტაქტს, იცავს
დროის ლიმიტს.
|
საუბარი
გამართულია, აზრი ნათლად და მკაფიოდ ნაწილობრივაა ჩამოყალიბებული , მეტყველების ტემპი
შესაბამისია, უმეტესად ეფექტურად იყენებს სხეულის ენას, ჟესტებს,
აუდიტორიასთან
ამყარებს თვალით კონტაქტს, იცავს
დროის
ლიმიტს.
|
საუბარი
გამართულია, აზრი ნათლად და მკაფიოდაა ჩამოყალიბებული , მეტყველების ტემპი შესაბამისია,
ეფექტურად იყენებს ჟესტიკულაციას,
აუდიტორიასთან
ამყარებს თვალით კონტაქტს, იცავს
დროის
ლიმიტს.
|
ვალსაჩინოება
|
||||
რ არის
გამოყენებულია თემის შესაბამისი ტექსტური და ნახაზები.
|
გამოყენებულია თემის შესაბამისი მხოლოდ ტექსტური მასალა. თვალსაჩინოება
ნაკლებად აღქმადია
|
გამოყენებულია
თემის შესაბამისი ტექსტური და მწირი გრაფიკული
(სქემა, დიაგრამა, ცხრილი, გრაფიკი, ნახატი, ფოტო)მასლა, თვალსაჩინოება ნაკლებად აღქმადია
|
გამოყენებულია
თემის შესაბამისი ტექსტური და გრაფიკული (სქემა, დიაგრამა, ცხრილი, გრაფიკი, ნახატი,
ფოტო) მასალა, თუმცა გადატვირტულია და თვალსაჩინოება , ნაკლებად აღქმადია
|
გამოყენებულია თემის
შესაბამისი ტექსტური და გრაფიკული (სქემა, დიაგრამა, ცხრილი გრაფიკი, ნახატი, ფოტო)
თვალსაჩინოება, ადვილიდ აღქმადია
|
ამოცანების
ამოხსნის შეფასების რუბრიკა
1
|
2
ქულა
|
3
ქულა
|
4
ქულა
|
5
ქულა
|
ამოცანების ამოხსნა გეოგებრას გამოყენებით
|
||||
ვერ
ახერხებს ამოცანისა ნახაზის წარმოდგენას გეოგებრაში და ვერ ხსნის ამოცანას.
|
ნაწილობრივ
შეუძლია ნახაზის შექმნა გეოგებრაში მაგრამ ვერ ხსნის ამოცანას.
|
ამოცანის შესაბამისად
ახდენს ნახაზის სრულად წარმოდგენას მაგრამ ვერ ხსნის ამოცანას
|
ამოცანის
შესაბამისად ახდენს ნახაზის აგებას გეოგებრაში მაგრამ სრულად ვერ ხსნის ამოცანაც
|
სრულად ახდენს ამოცანის
რეალიზებას და ნახაზის წარმოდგენას გეოგებრში, ასახელებს ამოცანის ამოხსნის ყველა
გზას. ქმნის ორიგინალურ ნახაზებს გეოგებრაში
|
შეფასების
რუბრიკის ხვედრითი წილები
შეფასების კრიტერიუმები
|
ხვედრითი წილი
|
||
მსჯელობა
|
2
|
2*4=8
|
|
საკითხის წარდგენა
|
3
|
3*4=12
|
|
თვალსაჩინოება
|
1
|
2*4 = 8
|
|
ამოცანების ამოხსნა
|
3
|
3*4 = 12
|
|
სულ
|
40 ქ
|
No comments:
Post a Comment